Previous  Next  Contents
 

 

СУБСТИТУЦИИ

    Под субституция ще разбираме такава функция s с дефиниционна област множеството X на всички променливи и със стойности в множеството на термовете, че равенството s(X)=X да е нарушено най-много за краен брой променливи X. Ако X1,..., Xm (m>0) са различни помежду си променливи, а U1, ..., Um са термове, то ще означаваме със знака [X1/U1,...,Xm/Um] субституцията s, определена по следния начин: s(Xi)=Ui при i=1,...,m и s(X)=X за всяка променлива X, различна от X1, ...,Xm; тази субституция ще наричаме заместване на X1, ..., Xm съответно с U1, ..., Um. Субституцията, която изобразява всяка променлива в самата нея, ще наричаме тъждествена субституция и ще я означаваме с i (тя разбира се съвпада със субституцията [X0/X0] при произволно избрана променлива X0).

    Нека s е дадена субституция. Като използваме еднозначното прочитане на термовете, дефинираме индуктивно за всеки терм T един терм Ts, който ще наричаме резултат от прилагането на s към T. Дефиницията е следната:
        а) Xs=s(X) за всяка променлива X;
        б) cs=c за всяка константа c;
        в) f(T1,T2...,Tn)s = f(T1s,T2s...,Tns) всеки път, когато n>0, fОFn и T1, T2, ..., Tn са термове.

    След като дефинирахме какво разбираме под резултат от прилагане на дадена субституция s към произволен терм, лесно се дефинира и резултат от прилагане на s към произволна атомарна формула, като този резултат е пак атомарна формула. Дефиницията е следната: когато pОP0, приемаме, че резултатът от прилагането на s към p е p, а когато n е положително цяло число, pОPn и T1, Т2, ..., Тn са термове, за резултат от прилагането на s към p(T1,Т2...,Тn) считаме атомарната формула p(T1s,T2s...,Tns). Разбира се резултата от прилагането на субституцията s към една атомарна формула A ще означаваме с As. Като използваме така въведеното означение, можем да запишем, че ps=p за всеки нулместен предикатен символ p и имаме равенството

p(T1,T2...,Tn)s = p(T1s,T2s...,Tns)
винаги, когато n>0, pОPn и T1, T2, ..., Tn са термове.

    Сега ще изкажем няколко твърдения, описващи общи свойства на прилагането на субституции към термове и към атомарни формули. Споменатите твърдения се доказват най-напред за случая на термове чрез индукция, съобразена с дефиницията за терм, а след това лесно се проверяват и за атомарни формули.

    Твърдение 1. Ако E е терм или атомарна формула и две субституции съвпадат върху множеството на променливите на E, то резултатите от прилагането на тези субституции към E също съвпадат.

    Твърдение 2. Ако E е терм или атомарна формула, то е в сила равенството Ei=E.

    Следствие от твърдения 1 и 2. Ако E е затворен терм или затворена атомарна формула, то за всяка субституция s е в сила равенството Es=E.

    Забележка. Твърдението от горното следствие лесно се доказва и директно - най-напред се установява за затворени термове чрез индукция, съобразена с дефиницията за затворен терм, а след това се разпространява и за затворени атомарни формули.

    Твърдение 3. Ако E е терм или атомарна формула, то за всяка субституция s е изпълнено равенството

VAR(Es)  =

ою
XОVAR(E)
VAR(Xs).

    Следствие. Ако E е терм или атомарна формула, а s е субституция, то резултатът Es е затворен точно тогава, когато термът Xs е затворен за всяка променлива X на E.

    Ще изложим само доказателството на твърдение 3 за случая на термове. Ако E е дадена променлива X0, то VAR(E)={X0}, тъй че дясната страна на доказваното равенство се равнява на VAR(X0s), което е и лявата страна. Ако EОF0, равенството пак е вярно, защото двете му страни са празни. Нека сега E е терм от вида f(T1,E2...,En), където n>0, fОFn и E1, E2, ..., En са такива термове, че са верни равенствата

VAR(Eis)  = 

ою
XОVAR(Ei)
VAR(Xs),    i=1,...,n.
Тогава имаме
VAR(Es) = VAR(f(E1s,E2s...,Ens))  = 
n
ою
i =1
VAR(Eis=
n
ою
i =1
(

ою
XОVAR(Ei)
VAR(Xs) )
и лесно се проверява, че последният израз се равнява на дясната страна на доказваното равенство (използва се, че множеството на променливите на E е обединение на множествата на променливите на E1, E2, ..., En).
 

Последно изменение: 18.02.2002 г.
 
 Previous  Next  Contents